השיער שלי

למה נושר לי השיער?

לכולנו נושר השיער. מדי יום אנו מאבדים בין 50 ל-100 שערות משיער הראש ובמקומן צומחות שערות חדשות. עם הגיל ממשיך השיער לנשור, וצמיחתו פוחתת. לאדם בוגר יש בין 70 אלף ל- 120 אלף זקיקי שיער על הקרקפת המתחדשים ומצמיחים שיער חדש לאורך כל השנה. תהליך צמיחת השערה מורכב משלושה שלבים: צמיחה, מנוחה והתחדשות.

Hair01 Hair02 Hair03
שלב הצמיחה (אנגן, anagen) שלב המנוחה (קטגן, catagen) שלב הנשירה והצמיחה המחודשת (טלוגן, telogen)
השלב האקטיבי של צמיחת זקיקי השיער. כ- 90% מזקיקי שיער הקרקפת מצויים במצב צמיחה. זהו השלב הארוך ביותר במחזור החיים של השערה (נמשך כ- 3 שנים). זהו השלב הקצר ביותר במחזור חיי השערה (כ- 3 שבועות). בשלב המנוחה מפסיקה השערה לצמוח, השורש מתכווץ והשערה עולה במעלה הזקיק שמתכווץ אף הוא. השערה מתרחקת מכלי הדם המספקים לה את חומצות האמינו, המינרלים והויטמינים. בשלב זה נחלשת אחיזת השיער בזקיק. השערה ניתקת מהקרקפת ואז, במצב תקין, צומחת שערה חדשה במקומה. תהליך הנשירה נמשך 3 חודשים.

 

נשירת שיער והתקרחות אצל נשים

נשירת שיער יכולה להיות תורשתית, ובמקרים אחרים היא יכולה להתפתח בשל מחסור בחלבונים וויטמינים הדרושים למחזור צמיחת השיער. סיבות נוספות לנשירת שיער כוללות את מזג האוויר (ישנה נטייה של השיער לנשור בסתיו ובחורף), מחלות המלוות בחום או בזיהום, נטילת תרופות מסוימות, לאחר ניתוח רציני או לידה.

כאשר הגורם לנשירת השיער הוא תורשתי והורמונאלי ישנה עליה של הורמון DHT במחזור הדם, הורמון הידוע בהשפעתו על זקיקי השיער. DHT מקצר את מחזור חיי השערה וגורם לצמיחת שיער חלש ודק יותר שנושר בסופו של דבר. לאחר נשירת השערה, היא מוחלפת בשערה דקה וקצרה יותר.

לעיתים מתרחשת נשירת שיער מוגברת המכונה טלוגן אפלוביום. שלא כמו במצב רגיל, במצב של נשירת שיער מוגברת נושר השיער מהר יותר משהוא צומח. נשירת שיער מסוג זה שכיחה בעיקר אצל נשים והיא יכולה להיות זמנית או מתמשכת.

מה שמשותף לכל הגורמים לנשירת שיער הוא התוצאה: שיער דליל.

נשירת שיער והתקרחות אצל גברים

התקרחות גברית טיפוסית, המכונה התקרחות אנדרוגנית, מושפעת מגורמים גנטיים והורמונאליים. זוהי ההתקרחות הנפוצה ביותר אצל גברים. התקרחות אנדרוגנית קוראת בשל עלייה בהורמון דהידרוטסטוסטרון –DHT (הורמון גברי הנמצא אצל גברים ואצל נשים).

האם אפשר למנוע נשירת שיער או התקרחות?

על אף שרבים חושבים שנשירת שיער היא מצב טבעי ועל כן לא ניתן לשנות מצב זה, קיימות דרכים שונות לחזק את סיב השערה. בחלק הגדול של המקרים, על אף שהשיער נושר זקיקי השערה טרם נהרסו וניתן לסייע להם להתחזק באמצעות מתן חומרים פעילים המחזקים את סיב השערה.

פילקסיל היא סדרה טיפולית מוכחת קלינית שפותחה במיוחד לאנשים הסובלים מנשירת שיער מוגברת. מוצרי פילקסיל משווקים באירופה כבר משנת 2000 ולאחרונה החל שיווקה גם בישראל. למידע נוסף.

המידע באתר זה הינו כללי בלבד ואינו מהווה המלצה לשימוש. השימוש במידע ובתכנים המופיעים באתר הינם על אחריותו המלאה והבלעדית של המשתמש וכפוף לתנאי שימוש באתר.
יש לעיין בהוראות השימוש במוצר לפני השימוש בו.